Home Page
   Articles
       links
About Us    
Traders        
Recipes            
Latest Articles
Cost of preparing food from scratch
Page Previous  1, 2
 
Post new topic   Reply to topic    Downsizer Forum Index -> Seasonal and Frugal Shopping
Author 
 Message
Nicky Colour it green



Joined: 25 Jun 2007
Posts: 8617
Location: Devon, uk
PostPosted: Thu Jan 09, 14 9:26 pm    Post subject:  Reply with quote    

dpack wrote:
for some folk who are time poor for domestic things it would be reasonable to charge for time which sways the scales somewhat.


Time is a huge factor - I have lots of time, not a lot of cash. Folk are always asking me if small holding (such as we are on 2 acres) makes any money - the answer is no - but we live cheaply. For me, it is a lifestyle choice, one that was forced on me a little.

Rob R



Joined: 28 Oct 2004
Posts: 31902
Location: York
PostPosted: Thu Jan 09, 14 9:31 pm    Post subject: Reply with quote    

oldish chris wrote:
Rob R wrote:
oldish chris wrote:
My Guru makes Lasagne at 60p per portion: recipe

Note: my Guru only buys "free range" meat.

Although I am a bit extravagant with meat, much of my vegetable stuff is from my allotment.


To be fair, her portions are mouse-sized, I'd need at least 3 to keep me going through the day without snacking.
I hate you, I really hate you. In order to prove you wrong, I've just spent half an hour calculating the calorie content of a portion of Jack Monroe's home-made Lasagne. Its in the order of 450. Way more than a mouse would eat. (About a third of what a working man would eat.)


My pleasure.

Rob R



Joined: 28 Oct 2004
Posts: 31902
Location: York
PostPosted: Thu Jan 09, 14 11:44 pm    Post subject: Reply with quote    

oldish chris wrote:
Rob R wrote:
oldish chris wrote:
My Guru makes Lasagne at 60p per portion: recipe

Note: my Guru only buys "free range" meat.

Although I am a bit extravagant with meat, much of my vegetable stuff is from my allotment.


To be fair, her portions are mouse-sized, I'd need at least 3 to keep me going through the day without snacking.
I hate you, I really hate you. In order to prove you wrong, I've just spent half an hour calculating the calorie content of a portion of Jack Monroe's home-made Lasagne. Its in the order of 450. Way more than a mouse would eat. (About a third of what a working man would eat.)


Though you have to wonder what people think happens in the food industry;

Quote:
Watching that woman on daytime TV, I wondered if I could recreate a supermarket ready meal for less than the shelf price.


I assume many people reading that piece, comparing the 2.69 M&S meal with 0.60 homemade, would be thinking they are saving 2.09, but only if you ignore that someone has been paid to make the M&S meal, someone has been paid to make the packaging, the cooking uses un-costed time and fuel, the subsequent storage costs you money. Add onto that the testing required, the need to clean & comply with food safety regs, the greater wastage they'd have if they omitted the e-numbers. You can soon see why it's 2.09 cheaper.

Post new topic   Reply to topic    Downsizer Forum Index -> Seasonal and Frugal Shopping All times are GMT
Page Previous  1, 2
Page 2 of 2
View Latest Posts View Latest Posts

 

Archive
Powered by php-BB © 2001, 2005 php-BB Group
Style by marsjupiter.com, released under GNU (GNU/GPL) license.
Copyright 2004 marsjupiter.com

<-- -->